| ASIN | B0013OFJEO |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #14 in Darkroom Safelights |
| Brand | Logisys |
| Color | Blue |
| Control Method | Voice |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (130) |
| Date First Available | February 8, 2008 |
| Global Trade Identification Number | 06933337302377 |
| Included Components | CLK12BL2 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Item Length | 12 Inches |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 5.1 ounces |
| Item model number | CLK12BL2 |
| Light Color | Blue |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | LOGISYS |
| Number of Items | 1 |
| Number of Light Sources | 2 |
| Occasion | Christmas |
| Part Number | CLK12BL2 |
| Power Source | Corded Electric |
| Size | 12 inches x 0.5 inches x 0.5 inches |
| Special Feature | Remote Controlled |
| Special Features | Remote Controlled |
| Style | Modern |
| Theme | Indoor |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 1 watts |
A**3
Bright Blue Case Lights
K**D
Easy installation and a good bargain.
J**R
Burnt out but still works
M**E
Not long enough cables
T**N
Great until they burn out
T**E
Very bright. Great lights
K**L
Not what they used to be
M**P
Cold-cathode power supplyand tubes - very good value for price
The two blue cold-cathode glow tubes are a bright blue, and the power supply (PS) is also suitable for powering other devices, even fluorescent lamps with filaments left unpowered, i.e., as cold-cathode tubes. The rated output of the PS is 680 VAC @ 5 mA, and it draws 12 VDC at ~300 mA with a single tube connected, or ~600 mA with both illuminated. It's provided with a standard pass-though Molex connector which should fit min between the PC power connector and a peripheral, such as HDD. Caveat: Thought I did not check RF noise generation, if you find lowered signal quality for Bluetooth or WiFi, change lamp and PS placement or cover all with metal screen, grounded to the PC case.