The DGS-1100-24PV2 is a 24-port Gigabit smart managed switch featuring 12 PoE ports delivering up to 100W total power. It offers a robust 48 Gbps switching capacity with a sleek metal chassis, designed for both desktop and rack-mount setups. Its intuitive web interface simplifies network management, making it ideal for professionals seeking reliable, high-performance connectivity with energy-efficient operation.
| ASIN | B0876F5J4G |
| Are Batteries Included | No |
| Batteries | 1 AAAA batteries required. |
| Best Sellers Rank | 50,706 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 315 in Network Switches |
| Case material type | Metal |
| Current rating | 1 Amps |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (538) |
| Data transfer rate | 48 Gigabits Per Second |
| Date First Available | 3 April 2020 |
| Global Trade Identification Number | 00790069451782 |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Interface type | RJ45, PoE |
| Item Weight | 2.06 kg |
| Item model number | DGS-1100-24PV2 |
| Item weight | 4.55 Pounds |
| Lithium Battery Energy Content | 1 Milliampere Hour (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Lithium Battery Weight | 1 Grams |
| Manufacturer | D-Link |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Product dimensions | 44L x 20.8W x 4.4H centimetres |
| Series | D-Link DGS-1100 Series 24-Port Gigabit PoE Smart Managed Switch |
| UPC | 790069451782 |
| Upper temperature rating | 40 Degrees Celsius |
| Voltage | 110 Volts (AC) |
| Wattage | 131.5 watts |
J**O
Simple layer-2 switch with nice web interface
R**S
A USB-powerable managed switch at a bargain price
I wanted a small 5-port managed switch initially to monitor network traffic by mirroring the traffic to a monitoring port, and later for use with an OpenBSD-powered Raspberry Pi WireGuard client gateway (see attached pic). The latter uses VLANs to effectively add one or more Ethernet ports to the Raspberry Pi and is easier much higher performance in my experience than using USB Ethernet adaptors. I found WireGuard throughput was limited to 100Mbit/s with an Ethernet adaptor but this rose to 200Mbit/s using VLANs and the D-Link switch. It could be even higher but my Internet connection is limited to 220Mbit/s ! The switch has worked perfectly in both roles and was very easy to set up, the only gotcha being the need to reduce the default bridging VLAN1 to one port only first so as to allow ports to be allocated to the untagged VLANs. I used eth1 as the VLAN trunk link to the RPi, eth2 for the Internet connection and eth3 for the internal network. An added benefit is that the switch is 5V-powered so can be run off a multi-output USB power brick (see attached pic) with the purchase of a separate USB-to-5.5/2.1mm plug (pin +ve) cable.