title: "Pyle 4 Channel Bluetooth Home Amplifier - Front Loading DVD/CD Player - 3000W Peak Stereo Receiver - 2 Mic Inputs w/ Echo, FM Radio,Optical In,USB,RCA,Composite, LED Level Meter, Rack Mount - PD3000BA"
brand: "pyle"
price: "COP 1769140"
currency: COP
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Pyle"
store_origin: CO
region: Colombia
---
# Front-loading CD/DVD Player Bluetooth Streaming up to 40ft 3000W Peak Power Pyle 4 Channel Bluetooth Home Amplifier - Front Loading DVD/CD Player - 3000W Peak Stereo Receiver - 2 Mic Inputs w/ Echo, FM Radio,Optical In,USB,RCA,Composite, LED Level Meter, Rack Mount - PD3000BA
**Brand:** pyle
**Price:** COP 1769140
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎶 Elevate your home entertainment — where power meets precision and every beat counts!
## Quick Answers
- **What is this?** Pyle 4 Channel Bluetooth Home Amplifier - Front Loading DVD/CD Player - 3000W Peak Stereo Receiver - 2 Mic Inputs w/ Echo, FM Radio,Optical In,USB,RCA,Composite, LED Level Meter, Rack Mount - PD3000BA by pyle
- **How much does it cost?** COP 1769140 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- pyle enthusiasts
## Why This Product
- Trusted pyle brand quality
- Free international shipping included
- Worldwide delivery with tracking
- 15-day hassle-free returns
## Key Features
- • **Power Your Party with 3000W Peak:** Unleash booming sound that fills any room with crystal-clear audio and deep bass.
## Overview
## Description
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07PCWTBFS |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Best Sellers Rank | #11,021 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #13 in Audio/Video Receivers & Amplifiers |
| Built-In Media | Amplifier, Remote Control, FM Antenna, AM Antenna, 19 in Brackets |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Game Console, Headphone, Personal Computer, Smartphone, Speaker |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Connector Type | USB Type A |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Mechanical knob |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 2,139 Reviews |
| Format | WMA |
| Global Trade Identification Number | 00842893111582 |
| Manufacturer | Sound Around |
| Mfr Part Number | PD3000BA |
| Model Number | PD3000BA |
| Number of Channels | 4 |
| Other Special Features of the Product | Built-In Bluetooth |
| Output Power | 3000 Watts |
| Output Wattage | 3000 Watts |
| Special Feature | Built-In Bluetooth |
| Supported Internet Services | Pandora, spotify, tune in |
| Surround Sound Channel Configuration | 4 |
| Total HDMI Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| UPC | 842893111582 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Wattage | 3000 watts |
| Wireless Technology | Bluetooth |
## Product Details
- **Color:** Black
- **Total HDMI Ports:** 1
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Questions & Answers
**Q: Can i connect a tv to get sound on 4 speakers at once? how does the tv connect?**
**Q: can you hook a turntable to this**
**Q: Can it be left outside under a covered patio**
**Q: Does this have a 0.5 mm jack for bluetooth transmitter so i can use bluetooth speakers?**
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Surpisingly Great!
*by C***O on April 6, 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Quality
*by J***Y on March 17, 2026*
### ⭐ Pyle is a horrible product - DO NOT BUY IT!!
*by P***N on June 29, 2021*
## Frequently Bought Together
- Pyle 4 Channel Wireless Bluetooth Amplifier - 3000W Peak Stereo Audio Receiver FM Radio - USB - 2 Mic Inputs w/ Echo - HDMI - 24-Bit Decode - CD/DVD - Subwoofer Output - LED - Rack Mount - PD3000BA
- Amazon Basics Speaker Cable, Easy Assembly, 16-Gauge, Bronze, 100 ft
- Pyle 2 Way Speaker System Pair - 500W Peak Power 6.5 Inch Passive Weatherproof Wall / Ceiling Mounted - Heavy Duty Universal Mount - Use for Pool, Patio, Indoor, Outdoor (Black)